Czy warto ubezpieczyć nagrobek?

W Polsce od zawsze kult zmarłych był bardzo silnie zakorzeniony w naszej tradycji, co spowodowało dynamiczny rozwój biznesów związanych z branżą funeralną. Produkcja zniczy, kwiatów oraz wszelkie inne usługi pogrzebowe w bardzo szybkim tempie zagościły się na naszym krajowym rynku. Jedną z branż, która zyskała najwięcej była branża kamieniarska. Ludzie coraz chętniej stawiali i stawiają nagrobki, które mają uwiecznić pamięć o osobach, które zmarły. Z racji trudnej produkcji, nagrobki nie są tanie, ale niestety imają się ich różne zdarzenia losowe. Żeby je przed tym ochronić nagrobek można ubezpieczyć. Czy warto to zrobić? Co obejmuje ubezpieczenie nagrobka? Ile kosztuje?

Ubezpieczenie nagrobka

Ubezpieczalnie nie dają możliwości ubezpieczenia samego nagrobka. Najczęściej taka ochrona musi zostać wykupiona jako dodatek do ochrony mieszkania lub domu. Mówiąc prościej, ubezpieczenie naszej nieruchomości, otwiera nam drogę do ubezpieczenia nagrobka. Co bardzo ważne, przed podpisaniem ubezpieczenia domu lub mieszkania powinniśmy wcześniej dowiedzieć się, czy ubezpieczalnia daje możliwość takiego dodatkowego ubezpieczenia, ponieważ nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje tego typu dodatkową ochronę.

Od czego możemy ubezpieczyć nagrobek?

Jak w niemal każdym przypadku ubezpieczenie nie obejmuje wszystkiego i ma swoje konkretne warunki. Niemniej, warto się zdecydować na taką formę ochrony, gdyż jej zakres jest dość szeroki. Wykupiona polisa chroni od następujących zdarzeń:

– wandalizm,
– dewastacja,
– kradzież,
– zalanie z powodu powodzi,
– uderzenie pioruna,
– porywisty wiatr,
– upadek różnego rodzaju masztów oraz drzew,
– uderzenie w nagrobek pojazdu mechanicznego bądź statku powietrznego.

Jak widać zakres ochrony nagrobka jest wystarczający. Warto jednak zaznaczyć, że dokładny zakres ochrony jest zależny od wybranej polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie nagrobka?

Ubezpieczenie nagrobka jest dodatkiem do polisy na dom lub mieszkanie, dlatego podstawowym kosztem będzie wysokość polisy na wspomnianą wcześniej nieruchomość. Ostateczna cena ubezpieczenia nagrobka będzie również uzależniona od jego wartości. Można przyjąć, że za nagrobek o wartości 10 000 złotych dodatkowo do polisy mieszkaniowej będziemy musieli dopłacić ok. 150 złotych. Pamiętajmy również, że ostateczna kwota może się różnić w zależności od zakresu ochrony tak mieszkania, jak i nagrobka.

Czy warto ubezpieczyć nagrobek?

Posiadając dom lub własne mieszkanie wykupienie polisy ubezpieczeniowej wydaje się logicznym krokiem. Ubezpieczenie nagrobka może zostać wykupione tylko jako dodatek to polisy na jedną z tych nieruchomości. Dodatkowy koszt jaki będziemy musieli ponieść z racji ubezpieczenia nagrobka w skali roku (bo na okres 12 miesięcy najczęściej podpisuje się polisę ubezpieczeniową) wydaje się bardzo niewielką kwotą. Tak jak nagrobek, tak i jego naprawa w razie uszkodzenia, nie będzie należała do małych wydatków, dlatego warto się zabezpieczyć przed ich ponoszeniem z własnej kieszeni. Zakup polisy ubezpieczeniowej na pewno nam w tym pomoże.