Dlaczego warto mieć ubezpieczenie podróżne?

Każdy z nas kocha podróże. Co do tego nie ma wątpliwości. To szansa na poznanie nowych miejsc, kultur i obyczajów. Wracamy bogatsi we wspomnienia i niezapomniane wrażenia.

Przed podróżą staramy się zadbać o wszystkie aspekty związane z wyjazdem, często jednak zapominamy o tak ważnej kwestii, jak ubezpieczenie podróżne. Z kartą EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) mamy tylko takie prawo do opieki zdrowotnej jak mieszkańcy danego kraju i tylko w krajach Unii Europejskiej. Czasem więc pobyt w szpitalu oznacza ogromny rachunek do zapłacenia. Dlatego więc warto mieć ubezpieczenie podróżne.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie podróżne?

W podróży często liczymy tylko na kartę EKUZ. Powinniśmy jednak wiedzieć, że jeżeli w kraju docelowym opieka szpitalna lub pierwsza pomoc jest płatna, to karta EKUZ jest bezużyteczna. Właśnie wtedy warto mieć ubezpieczenie podróżne. Nie zapominajmy, że wypadki chodzą po ludziach. Jeśli ulegniemy wypadkowi lub zachorujemy, EKUZ nie oferuje Assistance, czyli nie zapewnia opieki nad towarzyszącymi nam niepełnoletnimi dziećmi, nie pokrywa kosztów ich pobytu i transportu do domu ani kosztów sprowadzenia z kraju bliskiej osoby do opieki nad nami. Bez ubezpieczenia podróżnego możemy też się spodziewać wysokiego rachunku za opiekę medyczną. Kłopoty zaczynają się w przypadku śmierci za granicą. Ktoś musi pokryć koszt transportu zwłok i zadbać o powrót pozostałych osób.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie podróżne możemy wykupić na okres, na jaki jest nam potrzebne. Koszt jest niewielki, a za kilka złotych dziennie mamy pełną i kompleksową pomoc i ochronę. W pakiecie jest też dostępny całodobowy dyżur telefoniczny Centrum Pomocy Ubezpieczyciela.

Kiedy szczególnie zalecamy posiadanie ubezpieczenia podróżnego?

Zakup ubezpieczenia podróżnego jest dobrowolny. W niektórych sytuacjach należy jednak to ubezpieczenie bezwzględnie kupić. Mowa o podróżach do krajów uznawanych za niebezpieczne, tj. do krajów bliskiego wschodu oraz krajów egzotycznych, w których choroby tropikalne mogą stanowić dla Europejczyka śmiertelne zagrożenie. Nie można też zapominać o ubezpieczeniu podróżnym, kiedy decydujemy się na aktywny wypoczynek, w czasie którego będziemy uprawiać sporty wodne, jeździć na nartach albo uprawiać sporty ekstremalne. Ubezpieczenie podróżne jest wtedy bezcenne.