Ubezpieczenia dzieci i młodzieży

Początek roku szkolnego zawsze wiąże się ze sporymi wydatkami. Rodzice muszą kupić całe wyposażenie, a już po kilku pierwszych dniach nauki okazuje się, że takich kosztów będzie znacznie więcej. Jednym z nich jest ubezpieczenie. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Czy jest obowiązkowe? Przed czym chroni? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu naszego najnowszego wpisu na blogu. Dowiedz się, jak i dlaczego warto zadbać o bezpieczeństwo Twojej pociechy.

Ubezpieczenie szkolne – krótka charakterystyka

Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe. Jednak nawet ci, którzy o tym wiedzą, decydują się na wniesienie opłaty. Nawet jeśli nie odpowiada im towarzystwo wybrane przez placówkę, to ubezpieczają dzieci we własnym zakresie. Bardzo ważne jest to, aby przy wyborze polisy dokładnie sprawdzić, jaką ochronę zapewnia. Tego typu ubezpieczenie powinno obejmować nie tylko wypadki losowe w szkole, ale także poza nią. Co ciekawe, przy szkolnym konieczne jest dodatkowe wykupienie ubezpieczenia w przypadku wyjazdu za granicę i skierowania na staż lub praktyki zawodowe. Jednak chroni dziecko w trakcie czasu spędzonego poza placówką także w okresie przerw świątecznych, letnich wakacji i ferii zimowych. Wypłata odszkodowania następuje zarówno przy trwałym uszczerbku na zdrowiu, jak i zdarzeniach losowych, urazach, wypadku, a nawet śmierci. Podstawowa polisa nie gwarantuje pokrycia kosztów leczenia chorób przewlekłych, ale rodzice mogą wybrać opcję rozszerzoną. Tak naprawdę zarówno ubezpieczenie szkolne, jak i indywidualne może różnić się pod względem zakresu ochrony dziecka. Spowodowane jest to zapisem w umowie oraz proponowanym przez towarzystwo wariantem.

Dlaczego warto ubezpieczyć dziecko?

Jak wspomniano wcześniej, ubezpieczenie dziecka nie jest obowiązkowe, ale z całą pewnością warto się na nie zdecydować. Głównym powodem do podjęcia decyzji oczywiście powinna być kwestia pokrycia kosztów leczenia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Należy mieć na uwadze, że dzieci są chronione nie tylko w trakcie zajęć, czy podczas przerw, ale też podczas powrotu do domu i w drodze do szkoły. Tak więc w razie wypadku odszkodowanie zostanie wypłacone. Zresztą również w szkole nietrudno o nieszczęśliwe zdarzenie, jak upadek, niefortunne popchnięcie przez kolegę, czy poślizgnięcie się na dopiero umytej posadzce mogą przydarzyć się dosłownie każdemu. Poza tym na lekcjach wychowania fizycznego łatwo nabawić się kontuzji, czy ulec wypadkowi. Pozostaje jeszcze kwestia zabaw na przerwie, kiedy dzieci szybko zapominają o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

W rzeczywistości ubezpieczenie jest niezbędne, jeśli rodzice nie chcą ponosić kosztów za leczenie z własnej kieszeni. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju sposób na zapewnienie sobie spokojnej głowy i bezpieczeństwa dziecka. Wykupienie polisy to także doskonałe rozwiązanie w przypadku kilkuletnich pociech, które dość często chorują, dostają alergii, czy ulegają wypadkom w trakcie zabawy. Z kolei starsze uczęszczają często na dodatkowe zajęcia sportowe, gdzie ryzyko urazów znacząco wzrasta.